Odyseja Ślązaka jeszcze długo…

Odyseja Ślązaka jeszcze długo się nie zakończy
Pierwszemu wyjściu w morze okrętu patrolowego Ślązak towarzyszyła niewielka feta na pirsie pilotowym portu w Gdyni. Był szampan fundowany przez jednego z byłych budowniczych okrętu. Tylko, czy już jest co świętować?

(…) Warto sobie jednak uświadomić, że do – mam nadzieję – pozytywnego finału sprawy budowy tego okrętu, jest jeszcze dość długa droga, zapewne jak dotychczas pełna raf i burz.

Porównanie do, znacznie sprawniej budowanego Kormorana:

(…) Dla przykładu: próby stoczniowe oraz zdawczo-odbiorcze, których dokonuje specjalna komisja powołana przez MON (jest to kolejny etap realizacji kontraktu na okręt, o czym za chwilę), dla mniejszego gabarytowo niszczyciela min ORP Kormoran, który wybudowano w przewidzianym kontraktem czasie i wg pierwotnego projektu, przez autoryzowanych wykonawców i poddostawców, zaplanowano na około rok. Faktycznie jednak trwały niemal dwa razy dłużej.

Według autora:

(…) Wydaje się więc, że nie można spodziewać się odebrania okrętu szybciej, niż za rok. A to, że odbiory mogą potrwać jeszcze dłużej, też nie powinno nikogo dziwić.

Co podkreśla na koniec autor:

(…) Co jeszcze ważne podkreślenia -jednostka nie jest jeszcze okrętem i nie mamy prawa nazywać Ślązaka ORP czyli Okrętem Rzeczypospolitej Polskiej, co czyni PGZ, Stocznia Wojenna i, co jest żałosne, Dowództwo Generalne RSZ. Na razie jest to statek przechodzący próby, pod cywilnym kapitanem, z cywilną załogą, podlegający takim samym prawom, jak każda cywilna jednostka pływająca. Nie zmienia tego fakt, że na jego pokładzie znajduje się uzbrojenie i systemy typowo militarne. Ślązak będzie okrętem dopiero z chwilą pierwszego podniesienia bandery wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, gdy na podstawie specjalnego rozkazu zostanie wcielony do składu floty, a dowództwo nad jednostką obejmie oficer Marynarki Wojennej.

Autor to Komandor rezerwy Janusz Walczak.
https://www.sdirect24.org/single-post/2018/11/19/Odyseja-%C5%9Al%C4%85zaka-jeszcze-d%C5%82ugo-si%C4%99-nie-zako%C5%84czy

Było także w postaci znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/4655575/odyseja-slazaka-jeszcze-dlugo-sie-nie-zakonczy/

Wspominam o tym gdyż pojawiła się informacja ze strony militarysty:

To już wyjaśniam. Pan Prezes ma „plan”. Zrobić próby systemów okrętowych i zdać okręt MW bez prób ZSW, które następnie wykonać ma dopiero Thales i na które potrzeba min. 120 dni… Tylko ten plan nie wyjdzie, bo MW nie odbierze okrętu od stoczni bez prób ZSW.

Bo według zapowiedzi Ślązak ma być oddany MW już w marcu, co jak widać, jest wielce nieprawdopodobne.

#polska #marynarkawojenna #wojsko #neuropa #4konserwy #modernizacjawojskapolskiego #baltyk