Jak tam smakuje uzależnianie…

Jak tam smakuje uzależnianie się od amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego bez budowania własnych i niezależnych zdolności produkcyjnych/serwisowych/modernizacyjnych poprzez zakup niewielkich partii sprzętu i uzbrojenia i przyjmowanie ich na stan Wojska Polskiego bez rozwoju lokalnych, niezależnych kompetencji (to już kolejny raz, a końca nie widać)?

W dodatku w zakupach bezprzetargowych uniemożliwiających jakąkolwiek konkurencję i zmniejszających możliwość negocjacji.

Swoją drogą przeprowadzając zakup dla najlepiej aktualnie wyposażonej jednostki śmigłowcowej w PL (7. EDS). Kupując sprzęt, który paradoksalnie ma szansę być gorzej uzbrojony od aktualnie wykorzystywanych śmigłowców proweniencji wschodniej. Polacy dowiedzą się może kiedyś.

(…) Podczas dzisiejszej uroczystości niestety nie podano zakresu planowanego doposażenia Black Hawków, a to właśnie dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie będzie miało decydujący wpływ na to, czy zakupione śmigłowce będą mogły służyć w praktyce głównie do transportu lotniczego, czy też będą maszynami podobnymi do tych, które użytkują wojska specjalne innych krajów NATO, charakteryzując się m.in.:

zdolnością do lotów na niskich wysokościach, w nocy i w każdych warunkach atmosferycznych oraz do szybkiego desantu i podejmowania operatorów zespołów bojowych,

wzmocnioną konstrukcją i opancerzeniem zwiększającym odporność na ostrzał z ziemi,

wyposażeniem w zaawansowane systemy: nawigacyjne, łączności, obserwacyjne i samoobrony pasywnej oraz aktywnej,

uzbrojeniem w środki umożliwiające udzielenie wsparcia zespołom sił specjalnych wykonującym postawione zadania,

wymaganym zasięgiem, który można zwiększyć w razie potrzeby poprzez zastosowanie dodatkowych zbiorników z paliwem.
http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,11137,aktualnosci-z-polski,s70i-dla-wojsk-specjalnych-zamowione

Podobno Pan Sikorski się przejęzyczył i powiedział kiedyś, że ‚zrobiliśmy laskę’, zamiast powiedzieć ‚łaskę’ Aerykanom, ale nawet jeśli to niewiele się pomylił.

#lotnictwo #neuropa #polska #wojsko #4konserwy #polityka