@beQuick: 125 lat temu, w…

@beQuick: 125 lat temu, w dniu 25.04.1894 r. urodził się Teofil Krzywik, por. pil. WP. W dniu 23.01.1919 r. wstąpił na ochotnika do Wojska Polskiego i brał udział w powstaniu wielkopolskim. W trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej służył w 12 EW (była 1 EWlkp.), która wspierała 1 Dywizję Strzelców Wielkopolskich. Podczas lotów bojowych na froncie Litewsko-Białoruskim wykazał się wielką odwagą atakując z nieznacznego pułapu oddziały przeciwnika. Brał udział w bombardowaniu dworców kolejowych oraz pozycji sowieckich. Ponadto uczestniczył w zwalczaniu baterii i kolumn bolszewickich. Wykonywał bardzo odległe loty wywiadowcze. Za brawurowe i śmiałe loty bojowe wykonane w tym okresie otrzymał, wraz ze swym obserwatorem ppor. Wiktorem Karczewskim, pochwałę z 22.09.1919 r. (rozkaz 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich)*. W dniu 27.09.1919 r. podczas jednego z takich lotów został, wraz z ppor. obs. Karczewskim, zestrzelony przez piechotę nieprzyjaciela i zmuszony do lądowania na terytorium wroga. Wymontował z samolotu k.m. i przedostał się do polskich oddziałów. Następnie z pomocą piechoty polskiej powrócił na miejsce lądowania w celu uratowania samolotu. Niestety maszyna została spalona, udało się jednak ocalić silnik i zbiornik. Dnia 15.12.1919 r. z powodu defektu silnika zmuszony został do lądowania na terenie zajętym przez bolszewików i dostał się do niewoli, gdzie zaginął bez wieści. Ppor. Karczewski po długiej tułaczce wrócił do eskadry z odmrożeniami nóg.

Por. pil. Teofil Krzywik odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 8091 oraz Krzyżem Walecznych.

* treść pochwały dostępna jest w biogramie, w biogramie na stronie www.

~Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920 w ramach skynet-project.com
#100lecielotnictwawojskowego #historia #ciekawostki #lotnictwo #samoloty #wojsko #lotnictwoiirp #gruparatowaniapoziomu #rocznicanadzisiaj