@beQuick: 11.05.1892 r. w…

@beQuick: 11.05.1892 r. w Krakowie urodził się Władysław Konopka, kpt. pil. WP, autor jednego z najbardziej spektakularnych lądowań wojny polsko-bolszewickiej*.

Do Wojska Polskiego wstąpił 14.11.1918 r. Z dniem 17.12.1918 r., jako porucznik, otrzymał przydział do Sekcji Żeglugi Napowietrznej przy M.S.Wojsk. Po ukończeniu szkoły pilotów w Krakowie i Poznaniu przydzielony został do 7 EM, w której walczył od 1.09.1919 r. Wsławił się jako doskonały lotnik frontowy, podczas ataków z niskiego pułapu siał popłoch i zniszczenie w szeregach wroga. Z sukcesem wykorzystał doświadczenie obserwatora wyniesione z czasów I Wojny Światowej, po każdym locie dostarczał cennych informacji o nieprzyjacielu. Zmusił do wycofania pociągu pancernego mającego za zadanie bronić przed Polakami miasta Berdyczowa. Nie zważając na silny ostrzał atakował wówczas także bolszewicką piechotę i jazdę. Podczas stacjonowania 7 EM na lotnisku w miejscowości Zwiahel dokonał lotu wywiadowczego, w trakcie którego musiał przymusowo lądować. Został wówczas ranny i odesłany do szpitala. Po ukończonej hospitalizacji powrócił do czynnej służby frontowej.

Za czyny bojowe w okresie wojny polsko–bolszewickiej odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 3244 (w dniu 2.10.1920 r.), Krzyżem Walecznych oraz Polową Odznaką Pilota nr 84.

* Więcej info pod poniższym likiem:
http://bequickorbedead.com/article_detail/virtuti_militari-pilots-konopka-wladyslaw-kpt-pil/

~Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920 w ramach skynet-project.com
#100lecielotnictwawojskowego #historia #ciekawostki #lotnictwo #samoloty #wojsko #lotnictwoiirp #gruparatowaniapoziomu #rocznicanadzisiaj #krakow