79 lat temu, 30 kwietnia 1940…

79 lat temu, 30 kwietnia 1940 roku, pod Anielinem w walce z Niemcami poległ urodzony 22 czerwca 1897 roku w Jaśle mjr Henryk Dobrzański „Hubal” herbu Leliwa, żołnierz Legionów Polskich, kawalerzysta, olimpijczyk, kawaler Virtuti Militari i czterokrotnego Krzyża Walecznych. Po kampanii 1939 roku dowódca Oddziału Wydzielonego WP na Kielecczyźnie zorganizowanego na wzór regularnego wojska, ale stosującego taktykę partyzancką.

Przed świtem 30 kwietnia 1940 roku oddział Hubala wyminąwszy wieś Anielin, dotarł do sosnowego zagajnika przylegającego do wysokopiennego lasu, gdzie major zarządził postój. Tu rankiem, mjr Henryk Dobrzański ‚Hubal’ wsiadając na swego konia został ostrzelany z broni maszynowej, a jedna z kul przeszyła jego pierś. Wraz z nim poległ jego luzak kpr. Antoni Kossowski („Ryś”) oraz koń majora „Demon”.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii – tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#historia #ciekawostkihistoryczne #wojsko #wojskopolskie #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #jaslo #zolnierzewykleci